راهنمای آموزشی (Html)

 

پاب‌مِد (به انگلیسی: PubMed) یک موتور جستجوی تحت وب رایگان است که دسترسی به چندین پایگاه داده اصلی در گستره وسیعی از رشته‌های علوم پزشکی و زیست‌شناسی را فراهم می‌کند. پاب‌مِد توسط کتابخانه ملی پزشکی (National Library of Medicine – NLM) وابسته به مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری (National Institute of Health- NIH) ایالات متحده آمریکا نگهداری و بروزرسانی می‌شود.

اصلی‌ترین پایگاه داده پاب‌مِد، مدلاین نام دارد که مهم‌ترین و معروفترین پایگاه داده اطلاعات کتاب‌شناختی مقالات زیست-پزشکی است و به همین دلیل در برخی موارد دو واژه پاب‌مِد و مدلاین به جای یکدیگر بکار میروند. علاوه بر مدلاین پایگاه‌های داده دیگری هم از طریق این موتور جستجو قابل دسترس هستند. تا تاریخ ۱۱ جولای ۲۰۱۷ پاب‌مِد دسترسی به بیش از ۲۸

میلیون رکورد اطلاعاتی مربوط به سال‌های ۱۹۶۶ به بعد را فراهم می‌کرد که قدیمی‌ترین آن‌ها به سال ۱۸۶۵ بازمی‌گردد. پاب‌مِد به هر رکورد نمایه شده در پایگاه دادگانش یک شناسه یکتای هشت رقمی اختصاص می‌دهد که به نام شناسه پاب‌مِد (PubMed Identifier – PMID) شناخته می‌شود.

جستجوی ساده

جستجوی ساده در پاب‌مِد با وارد کردن واژگان کلیدی مربوط به موضوع مورد نظر در پنجرهٔ جستجو صورت می‌گیرد. لیست نتایج جستجو به صورت پیش‌فرض بر پایه تاریخ ورود به پایگاه داده از جدیدترین به قدیمی‌ترین مرتب می‌شوند که این ترتیب نمایش می‌تواند با توجه به نیاز به کاربر تغییر یابد. یک ویژگی یکتای این موتور جستجو مرتب کردن نتایج جستجو بر پایه نویسنده آخر است که در سایر موتورهای جستجوی علمی دیده نمی شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های پاب‌مِد بهره‌گیری از واژگان کنترل شده سرفصل موضوعی پزشکی یا مش (Medical Subject Heading – Mesh) می‌باشد. این ویژگی به کاربران کمک می‌کند تا مقالاتی که مرتبط با موضوع مورد جستجو می‌باشند ولی از واژگان کلیدی متفاوتی استفاده کرده‌اند را بتوانند پیدا کنند. یک ویژگی بسیار مهم دیگر پاب‌مِد نگاشت خودکار واژگان کلیدی (Auto Term Mapping) می‌باشد بدین صورت که اگر برای واژگان کلیدی وارد شده فیلد جستجوی خاصی مشخص نشده باشد واژگان کلیدی وارد شده طی یک فرایندی به فیلدهای جستجوی مناسبی نگاشته (Mapped) می‌شوند و نتایج آن‌ها با هم ترکیب می‌شوند.

پاب‌مِد یکی از مهمترین پایگاه‌های نگهداری مقاله‌های زیستی و پزشکی است.

 جستجوی پیشرفته

در جستجوی پیشرفته امکانات گوناگونی برای انتخاب فیلدهای مورد نظر همچون عنوان مقاله، نام نویسنده، نام ژورنال و تاریخ انتشار برای جستجو در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

 

ProQuest

پایگاه علمی پروکوئست محصول سرکت آموزش و اطلاع رسانی بل و هاول است که یک راهنمای جهانی جهت رفع نیازهای اطلاعاتی میلیون‌ها محقق در همه سطوح و با هر میزان توانایی می‌باشد.

این پایگاه از سال ۱۹۸۳ به جمع آوری، سازماندهی و توزیع اطلاعات در بیش از ۱۶۰ کشور پرداخت که ابتدا شامل منابع به زبان انگلیسی بود و سپس شامل چکیده و همچنین ادواری‌ها و نشریات نیز گردید. مقالات نشریات علمی، پایان نامه‌‌‌‌‌‌ها، سخنرانیها، گزارشها و … را به صورت چکیده، تمام متن به همراه تصویر ارایه میدهد و همچنین شامل چکیده و استنادهای مرتبط نیز هست. و حتی تعداد کلمات موجود در چکیده و متن را نیز مشخص می‌کند. به عبارت دگیر می‌توان گفت پروکوئست یک نظام اطلاع رسانی پیوسته است که به شکل خاصی طراحی شده و جستجوگر را قادر می‌سازد که فقط با یک کلیک اطلاعات تمام متن و تمام تصویر را از نشریات و مقالات و منابع دیگر در صفحه کار خود ببینند. بیش از نیمی از مقالات تمام متن می‌باشند. ترجمه چکیده‌ مقاله‌ها از انگلیسی به زبان‌های چینی، فرانسه، اسپانیولی و … امکانپذیر است. با وب سایت چاپ مقالهاوج دانش همراه باشید.

موضوعات اصلی پروکوئست، موضوعاتی هستند که در ان حیطه‌ها می‌توانید به کاوش و جستجو بپردازید. در زیر به این موضوعات اشاره می‌کنیم:

– علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، داروسازی و دندانپزشکی مراقبت‌های بهداشتی، کودکان، داروسازی، فیزیوتراپی، ارتباطات بین‌الملل

– علوم عمومی، تجارت آسیا، تجارت اروپا، علوم رایانه، صنعت ورزش و سرگرمی‌ها

– مهندسی و فناوری، تکنولوژی اطلاعات، علوم کامپیوتر، برق و مخابرات

– مدیریت، حسابداری، مالیات، بازرگامی و موضوعات وابسته

– علوم اجتماعی، روانشناسی و علوم تربیتی، نشریات مذهبی

– علوم کاربردی، بانکداری، فنون و نوآوری

– نشریات تحقیق، نشریات آموزشی، مراجع عمومی و تحقیقات کتابخانه‌ای

 

گوکل اسکولار متعلق به شرکت گوگل است و به طور رایگان در دسترس همگان قرار دارد.به کمک گوگل
اسکولار می توان نوشته هاي علمی، استنادات، نویسندگان و مقالات را مورد جستجو قرار داد و رویدادهاي علمی
اخیر در حوزه هاي تحقیقاتی مختلف را دنبال کرد. نویسندگان مقالات می توانند در گوگل اسکولار پروفایل
عمومی تهیه نمایند و مقالاتی را که به مقاله آنها استناد نموده اند مشاهده کنند.همچنین گوگل اسکولار این
قابلیت را دارد که به طور خودکار پروفایل نویسنده را به روز نماید و در صورتیکه مقاله اي از نویسنده منتشر
شده باشد آن مقاله را به مجموعه مقالات نویسنده در پروفایل وي اضافه کند. به کمک گوگل اسکولار می توان
H –ایندکس نویسنده مقاله را مشاهده نمود. دقت این ابزار براي H –ایندکس از سایر ابزارها کمتر است و
مقالات منتشر شده در مجلات غیر معتبر را نیز در محاسبه H –ایندکس لحاظ می کند